Thursday, March 14, 2013

Sri Lanka


Hindistan’nın sağ altındaki   Bengal  Körfezinin kenarında         sevimli bir damla gibi duran  küçük adaya mutlaka gitmeniz gerekiyor.   Eskiden bildiğimiz  çayları ile   ünlü    Seylan şimdilerde Sri Lanka adı ile anılan ada bu. Küçük, bücür bir şey olduğuna bakmayın  bu sevimli ada kuzeyden güneye 7-8 saat sürer, her adımda  görülecek bir şey vardır.


Adanın güneyinde , açık denize ayaklarını uzatmış küçük Galle  şehri tatil geçirmek için güzel bir seçenek.    Hava alanından iyi bakımlı otoban ile 3-4 saat sonra sanki eski Portekiz şehirlerindeymis  gibi eski bir filmin içinde bulursunuz kendinizi.  Fötr şapkalı amcalar, güneş şemsiyeli teyzeler sakin  gölgelerde dolaşır, açık kepenkli  pencerelerden tül perdeler uçuşur. Denizin kenarında eski şehir surlarının içinde artık kullanılmayan deniz feneri fotoğraf çekmek için ideal bir yer. Surlardan yürüyerek  deniz müzesinin serinliğine, tarih müzesinin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Müze dükkanları pek alış veriş için pek uygun değilse de  yol boyunca yarı değerli taş, doğal ilaç ve tabii ki  envai çeşit çay  dükkanları, adaya özgü dans ve nazar maskeleri, tahtadan oyulmuş Budha heykelleri sizleri hayal kırıklığına uğratmıyacactır.

Şehrin içinde de kalabilirsiniz, kıyı boyunca devam eden ana yolun üstündeki yerleşim bölgelerinde de.   Muz,  palmiye ve hindistan  cevizi ağaçları arasında saklanmış köyler turizme çoktan açılmışlar,  yatak ve kahvaltı düzeni ile bir gece ya da  fikrinizi degistirip bir ay kalabilirsiniz.  Sabahları maymun çığlıkları ve papağan kavgaları arasında uyanıp, serin  taze kesilmiş hindistan cevizi suyu  ile kahvaltıdan sonra  deniz kenarına gidip uygun fiatla surf de yapabilirsiniz,  dalgıç eğitimi de alabilirsiniz; insanlara alışmış kocaman şu kaplumbağaları ile de   yüzebilirsiniz.   Eğer hangi yosun vereceğinizi bilmiyorsanız,  ellerinde torbalarla  yerliler bir iki kuruşa  kaplumbağanın en sevdiği yosunları size sunacaktır. Aman dikkat, Rosie, Columbo   adlı    biraz obur  kaplumbağalar  elinizi ısırabilir. Eğer şanslıysanız aynı sahilde  küçük kaplumbağaların yumurtadan çıkıp paytak paytak denize gidislerini bile görebilirsiniz.  Güneşte fazla kaldıysanız telaş etmeyin, ellerinde devasa yapraklar ile dolaşan ada sakinleri kızarmış omuzlarınıza  aloe vera suyu sürmeye hazırdır. Kumsalda ipek yatak örtüsü, batık yastık kılıfı, ve el işleri alış verişi yapmak çok doğal gelmeye başlar bir süre sonra.
Deniz,  Akdeniz kadar tuzlu olmasa da onun kadar ılık  Nerdeyse keyifle bütün gün suyun içinde durmak tatlinin amacı haline gelecek.         Ama eğer balinaların sabah kahvaltısını kaçırmamak isterseniz sabah 4 de kalkıp 3- 4 saat yol alıp , bir saat tekne yolculuğundan sonra  denizde bu kadar büyük, bu kadar muhteşem bir şeyin  nasıl olabileceğine şaşarak – birazda korkarak  size verilen kahvaltıyı afiyetle yiyebilirsiniz -eğer fotoğraf çekmekten vaktiniz kalırsa.

Sri lanka’da  buyuk bir mutlulukla hiç bir şey yapmadan sadece denize girerek, kitap okuyarak, taze naneli  buzlu limonatalar yudumliyarak   tatil geçirilebilir. Ama  biraz hareket  isterseniz, adanın içlerine doğru yürüyüş turlarına katılabilirsiniz.  Fil yetimhanesi görmeyi istiyebileceğiniz yerlerden biri olabilir. Sabah 9.00 da gruplar halinde yıkanmalarını izliyebilir ve kahvaltılarına katılabilirsiniz.  Ne olursa olsun hayvanların zincire vurulduğu görmek istemiyorsanız, bu yetimhane sizin için değildir. Onun yerine Buddhist tapınaklarını gezin, Kandy şehrindeki kalabalık ama sakin, huzurlu Buddha ’nın dişinin saklandığı   büyük ve etkileyici tapınağa gidin, bakımlı bahçesinde biraz soluklanın,  eğer ilgileniyorsanız meditaston  ve Buddhist öğretinin detaylarını öğrenmek için çok uygun bir zamandır.  Yabancılara alışıktırlar, çoğunlukla İngilizce bilirler.  Cana yakın insanlardır, bilmeselerde , bir gülümseme ile  yol gösterirler, içiniz güven dolar.  Bu adaya ‘gülümseyen insanlar adası’ denmesine hak verirsiniz.

Eğer yeni evliyseniz,  saçınıza  beyaz frangipani takip , güneş gökkuşağının bütün renklerini ayağınıza dökerek günü bitirirken  el ele kumsalda yürümek icin  Sri Lanka  sizi bekler belki de.  Eğer çoluğunuz çocuğunuz varsa kumdan kaleler,  temiz deniz,  deniz ürünleri ile akşam yemekleri ile  ideal bir seçimdir.   Darısı başınıza.

1 comment: